HABER ARA


Gelişmiş Arama
http://www.umem.org.tr/

Rizenin Yıldızlarına Plaket

Rizenin Yıldızlarına Plaket

Tarih 13 Subat 2011, 12:58

Ekonomiye Değer Katanlar Unutulmadı. 12 Şubat 2011 Dedeman otelde TOBB Başkanı Sn. M.Rıfat Hisarcıklıoğlu nun da katılımıyla Vergi ödül töreni gerçekleşti.

Ekonomiye değer katanlar unutulmadı

Rize’nin yıldızlarına plaket

 FOTOĞRAF ALBUMÜ İÇİN TIKLAYIN

Rize Ticaret ve Sanayi Odası’nın   Vergi Ödül törenine katılan TOBB Başkanı M.Rıfat Hısarcıklıoğlu, Türkiye’nin yaşanan küresel krizde, krız öncesi seviyeyi yakalamış dünyada ki 16 ülkeden biri  olduğunu  belirterek “Eğer gerekli düzenlemeler yapılırsa Türk özel sektörü olarak istihdamı artırırız. Ancak yapısal reformların bir an önce gerçekleşmesi gerekir” dedi.

 

                Rize Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2009 yılında gelir ve kurumlar vergisi ile ihracatta  ülkeye en fazla döviz kazandıran vergi mükelleflerini ödüllendirdiği  vergi ödül töreni dün akşam Dedeman Otel Salonunda yapıldı. 

Törene TOBB Başkanı Rıfat Hısarcıklıoğlu, Başkan Yardımcısı Halim Mete,  Türkiye Deniz Ticaret Odaları   Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan   yanında Rize Valisi Seyfullah Hacısalihoğlu, Garnizon Komutanı Kd. Alb. Turhan  Talu, çevre oda başkanlarıyla ildeki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve iş adamları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan RTSO Yönetim kurulu başkanı Ömer Faruk Ofluoğlu,  Rize’nin geleceği için büyük projeler düşünmek zorunda olduklarını belirterek RTSO’nun hazırladığı ve AB tarafından onaylanarak karşılıklı protokol imzaladıkları 10 milyon euro’luk yatırımın istihdam sorunu konusunda bölge için bir başlangıç olacağını belirtti.

Türkiye Odalar ve Borsalar (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, törende yaptığı konuşmada TOBB olarak son dönemde en fazla önem verdikleri konunun kadın ve genç girişimcilerin artması olduğunu belirterek, bu işle ilgilenmelerinin nedeninin toplum olarak zengin olunması istekleri olduğunu vurguladı. Hisarcıklıoğlu, ''Zengin olmak ve işsizliği çözebilmenin yolu, girişimciliği artırmaktır. Türkiye'nin 72 milyon nüfusu, 1 milyon 300 bin girişimcisi var. Japonya'nın ise 120 milyon nüfusu, 6 milyon 300 bin girişimcisi var. Yani Japonya'ya göre dört kat girişimci eksiğimiz var. Girişimci sayısını arttırabilmek için genç ve kadın girişimcileri desteklemeliyiz'' dedi.

     Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin krizden çıkan dünyada ilk 16 ülkeden birisi olduğunu, bununla gurur duyduklarını ifade ederek,   ''Kriz öncesi seviyenin üzerine çıkmış ülkeler arasında 12. sıradayız. Buna şükrediyoruz. Ama iddiamız dünyada ilk 10 ekonomi arasına girmek. Şimdi diğer ülkelerin bizi nasıl geçtiğini sorguluyoruz. Sıralamada önümüzdeki ülkeler, önümüzdeki dönemde yarışta olacağımız ülkeler. Bunları geçmeden dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına giremeyiz. Bu nedenle ekonomimizi büyütecek, insanımızı zenginleştirecek yol haritası üzerinde gidiyor olmamız lazım. Bu krizde Türkiye yüzde 102 ile kriz öncesi seviyenin üzerine çıktı. Bunu da sağlayan en önemli grup Türk özel sektörüdür. Büyümenin yüzde 50'sinde özel sektörün yatırımlarının payı var. Özel sektörde toplam çalışan sayısında 980 bin artış sağlandı. Bunun 934 bini sigortalı artış. Bu Türk özel sektörünün kayıtlı ekonomiye geçtiğini gösteriyor. Bu müthiş bir gösterge.'' Dedi.

                Türkiye'nin sorunlara rağmen krizden çıkan 16 ülkeden birisi olmasının müthiş başarı hikayesi olduğunu, ama girişimcilerin önündeki sorunların giderilmesi gerektiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: Türkiye,  dünyanın en büyük 16. ekonomisi ,ancak  insani gelişmişlik endeksi bakımından 83. sırada bulunuyor. İnsani gelişmişlik yönünden bu kadar geride olmamalıyız. 1957 model kanunlarla geleceğin Türkiye’sini kuramayız. Dünyanın ilk 16 ekonomisi içinde yer alan ve insani gelişmişlik bakımından da ilk sıralarda yer alan bir Türkiye için bu yasaları mutlaka modern çağın gerektirdiği şekilde düzenlemeliyiz . Bunun için Türkiye'nin bir an önce yapısal reformlara odaklanması lazım. Bunların başında Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu ve Hukuk Muhakemeleri Kanunu geliyordu. Bunlar Meclis'ten yeni geçti. Eski kanunlarla işlerin yürümediğini, önümüzün açılmasını istedik. Sağ olsun hükümet ve Meclis de bir haftada bu kanunları çıkarttılar. Önümüzdeki dönemde parekende sektörünü düzenleyen kanunlara ihtiyacımız var. Vergisini ödemeyenler cezalandırıldığı gibi vergisini düzenli ödeyenlerin ödüllendirilmesi lazım. Kamu alımlarında yerli üretime yüzde 15'lik fiyat avantajı sağlanması, ilgilendiğimiz en önemli konulardan birisi. Bu AB müktesebatında var, kanunu var. Fakat bugüne kadar bir türlü hissettirilemedi. İki defa sayın Başbakanımız bununla ilgili genelge yayınladı. Herkes Başbakan'dan korkuyor, ama her ne hikmetse bürokratlar korkmuyor. Başbakan bir genelge yayınlıyor. Yerli mal alımında yüzde 15 avantajının uygulanmasını istiyor. Ama bir türlü uygulanmadı. Bu uygulanırsa yerli üretilen mallarda müthiş bir avantaj kazanılır.''

 Hisarcıklıoğlu, krize rağmen 16 ülkenin gerçekleştirdiği işi gerçekleştirdiklerini, şimdi koşmak istediklerini ifade ederek, ''Önümüzde müthiş bir fırsat var. Türkiye'nin etrafındaki 3 saatlik uçuş mesafesinde tam 9,4 trilyon dolarlık bir pazar var. Bu bölgenin en gelişmiş özel sektörü de Türkiye'dir. Bu pazardan istifade etmeliyiz. 1985'lerde Türkiye'ye 300 bin turist geliyordu, bugün 29 milyon turist geliyor. 3 milyar dolarlık ihracat yapılırken ve bunun yüzde 90'ı tarım ürünü iken, bugün 130 milyar dolarlık mal satar hale geldik. Bunun da yüzde 92'si sanayi ürünüdür. Bugün Avrupa'da satılan her üç beyaz eşya ve televizyondan biri Türk malı'' diye konuştu.

                Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin petrol ve doğalgazı olmadığını, ama müthiş bir müteşebbis ruhu olduğunu vurgulayarak, ''Başaramayacağımız iş yok. Biz diyoruz ki bu ülkeyi 2023'de dünyanın en büyük 10 ekonomisi içine sokarız. Sonra bize layık olan dünyanın bir numaralı ekonomisi yaparız. Bunun için istediğimiz tek şey ayağımızdaki prangaların çözülmeli. Rakibim hangi şartlarda üretiyorsa, alıyor satıyorsa, aynı şartları bana sağlayın. Başka bir şey istemiyoruz'' dedi.

Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, da törende yaptığı konuşmada, ‘az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmasının doğru bir yaklaşım olmadığını, bunun başarısızı ödüllendirmek, başarılıyı cezalandırmak anlamına geldiğini söyledi. Rize’nin önemli değerleri olduğunu ifade eden Vali Hacımüftüoğlu, şehrin değişim ve dönüşümüne Üniversitenin öncülük edeceğini, eğitimde Rize Üniversitesinin ilk 10 içine girmesini hedeflediklerini söyledi. Vali Hacımüftüoğlu, Rize’ye atandığında Ovit yolunu kullanarak buraya geldiğini söyleyerek, “Hakikaten bu yol mutlaka yapılmalı ve hemen yapılmalı. Ovit’in yapılması Rize’yi, Trabzon’u, Artvin’i, Erzurum’u büyütür. Dert; İspir’in Rize’ye bağlanması değil, Karadeniz’in Mardin’e bağlanmasıdır. Bu konuda projeler bitmek üzere ve ihale aşamasına geliyor. Göreve başladığımda orayla ilgili etüd çalışması bile yoktu. 14,7 km’lik tünelle geçilecek. Ancak oradan yapılırsa ekonomik olur. Daha yukarıdan yapılırsa çok fazla karla mücadele gerekir. Ekonomik olmaz. Bundan sonra bu yolun önü artık kesilemez. Hayata geçirilecek” diye konuştu.

Mazeret üretme döneminin kalktığını belirten Vali Hacımüftüoğlu şöyle devam etti:“Ne zaman bir konuda ‘şunu yapalım, bunu yapalım’ dense, ‘burada arazi kıt, birşey yapamayız’ denir. Ben buna itiraz ediyorum. Singapur’un arazisi 650 kilometrekare’dir. Rize oradan 7 kat daha büyüktür. 4 milyon nüfusu, 90 milyar dolar ihracatı var. Onlar bunu nasıl yapıyor da biz yapamıyoruz. Bizdeki problem; planlayamama, biraraya gelememe sorunudur. Birisi bir proje uygular, geri kalanlarımız ona itiraz ederiz. Bu nedenle kötü yapılaşmalar, arazinin sağlıklı kullanılamaması sonucu ortaya çıkıyor. Mazeret üretme dönemi geçti. Singapur örneğini unutmayın.”

                Törende konuşmaların ardından 2009 yılında Rize'de kurumlar ve gelirler vergisi ile ihracatta ilk 10'a girenlere ve Oda üyelğinde 40 yılını dolduran üyelere plaket verildi.

Rize’nin ilk ve tek proğram organizesi yapan kuruluşu  MKM organizasyonun  hazırladığı vergi ödül töreni nezih  ve vergi ödül töreni  nezih bir orta gerçekleşti.

Bu haber 302 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

DUYURU 

Oda alacakları, 6183 sayılı “AMME ALACAKLARI” Sayıldığından bakanlık emri ile odaya borcu olan üyelere icra takibine başlanmıştır.

           Bu itibarla; Borcu olan üyelerin mağdur olmamaları için, odaya olan borçlarını acilen ödemeleri gerekmektedir.

           Odamıza borcu olan üyelere önemle duyurulur.

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

TOBB BAĞLANTILARI
Türkiye'den İşbirliği Teklifleri
Yurtdışından İşbirliği Teklifleri
Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi
TOBB Tahkimi ve
Tahkim Sözleşmesi
Ticaret Borsaları
Ürün Fiyatları
Ülke
Rehberi
Avrupa Birliği
Faaliyetleri
Atık
Borsası
TIR ve ATA
Karnesi İşlemleri
Fuarlar
Sigortacılık
Sektör Meclisleri
İktisadi Raporlama ve İstatistikler
TOBB
AB Dokümantasyon Merkezi
GEBOS
Geçiş Belgesi İşlemleri
Dış Ekonomik İlişkiler
 


Tur&Bo

 

EU-Turkey Chambers Forum


7.Çerçeve Programı

TOBB-CISCO
Girişimcilik Programı

Rize Ticaret ve Sanayi Odası  ; Atatürk Caddesi  No:35 Rize  Telefon : 464 217 10 82 - 217 55 66  Copyright(c) 2010


RSS Kaynağı |